Gazimağusa’da Nereye Gidilir

Gazimağusa Kıbrıs’ın liman kentlerinden biri. Aynı zamanda Kuzey Kıbrıs’ın en popüler tatil merkezleri arasında yer alan Gazimağusa özellikle barındırdığı tarihi değerler sebebiyle yoğun ilgi görüyor.  Kıbrıs’ta casinolarda zaman geçirmek, deniz, kum ve güneşle buluşmak, ünlü gece kulüplerinde eğlenmek ama tüm bunların yanı sıra tarihi mekanlar da gezip görmek isteyenlerin ilk tercihi Gazimağusa oluyor. Gazimağusa’da gidebileceğiniz ilgi çekici yerleri sizin için derledik.

Salamis Antik Kenti

Kıbrıs adasında bulunan en eski antik kentlerden biri olan Salamis Antik Kenti Gazimağusa’dan 11 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Şehrin tarihi milattan önce 11. Yüzyıla dek uzanıyor. Bir açık hava müzesi olarak gezilebilen Salamis Antik Kenti’nde bugün görülen kalıntıların büyük bir kısmı Roma döneminden kalmış.

Lala Mustafa Paşa Camii

Lüzinyanlar tarafından bir katedral olarak 1298-1312 arasında inşa edilmiş olan yapı Akdeniz’de bulunan en etkileyici gotik mimari örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. 1571 senesinde Osmanlılar katedrali cami haline getirmiş ve Lala Mustafa Paşa Camii ismi verilmiş. Bu cami Kıbrıs’ın kesinlikle görülmesi gereken yerlerinden biri ve birçok kişi sadece bu etkileyici mimari eseri görmek için bile Gazimağusa’ya gidiyor.

St. Barnabas Manastırı

Bu manastır da Gazimağusa’nın en önemli görülecek yerlerinden biri. Mimarisi, tarihi ile olduğu kadar içinde yer alan St. Barnabas İkon ve Arkeoloji Müzesi sebebiyle de ilgi gören manastırı görmeden Mağusa’dan ayrılmayın.

Othello Kalesi

Othello Kalesi 14. yüzyılda Lüzinyanlılarca inşa edilen Othello Kalesi kentin önemli tarihi yapılarından biri. Othello Kalesi Gazimağusa’nın simgelerinden biri olarak kabul ediyor ve Gazimağusa Belediyesi tarafından düzenlenen kültür, sanat festivali etkinliklerinin büyük kısmı kale içindeki salonda gerçekleştiriliyor. Othello Kalesi Gazimağusa gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezlerinden biri.