Girne’nin Meşhur Yerleri

Bir Akdeniz adası olan Kıbrıs’ın Akdeniz kıyısına kurulu en güzel kentlerinden biri olan Girne doğal olarak Kıbrıs’ın en fazla ziyaret edilen şehri. Liman kenti ve turizm başkenti olan Girne doğal güzelliği, plajları kadar gezilip görülecek tarihi yerleri ile de ön plana çıkmayı başarıyor. Hatta Girne için Kıbrıs’ın en önemli gezilecek yerlerinin birçoğuna ev sahipliği yapıyor demek de pek yanlış olmaz.  İşte Kıbrıs tatili sırasında Girne’de görebileceğiniz meşhur yerler.

Girne Kalesi

İsmi kent ile özdeşleşmiş olan Girne Kalesi şehrin simgesi olarak kabul ediliyor. 7. Yüzyılda inşa edilmiş olan kalenin her köşesi görülmeye değer. Ayrıca kalede Batık Gemi Müzesi de yer alıyor.

Bellapais Manastırı

Girne’nin Beylerbeyi Köyü’nde bulunan manastır adanın en önemli tarihi mekânlarından biri. 1158-1205 arasında yapılan manastır gotik tarzda inşa edilmiş. Binanın yanı sıra manzarası da çok etkileyici ve bu manastırda düzenlenen konserler de büyük ilgi çekiyor.

St. Hilarion Kalesi

Girne’nin bir diğer kalesi de St. Hilarion. Kale adada çok sayıda eseri bulunan Lüzinyanlılar tarafından inşa edilmiş. Girne’nin en güzel kalesi olan St. Hilarion Walt Disney’e de ilham vermiş.

Bufavento Kalesi

Girne’nin üçüncü kalesi olan Bufavento Kalesi’nin inşa tarihi tam olarak bilinmiyor. Girne Dağı’nın eteklerinde bulunan kaleye ulaşmak zor olsa da Girne’nin en meşhur yerlerinden biri olan kaleyi mutlaka görmek gerekiyor.

Mavi Köşk

Bir silah tüccarı tarafından yaptırılmış olan Mavi Köşk oldukça etkileyici bir yapı ve bugün müze olarak hizmet veriyor. Mavi Köşk özellikle adaya giden Türk turistlerin mutlaka uğradığı yerlerden biri.

Girne’nin meşhur yerleri bunlarla sınırlı değil. Akdeniz’in en güzel liman kentlerinden biri olan Girne’de çok daha fazla meşhur yer sizi bekliyor.