Girne’ye Nasıl Gidilir?

Girne’ye Nasıl Gidilir?

Girne’ye Nasıl Gidilir? Girne; Kıbrıs denilince hemen herkesin aklına ilk gelen şehirlerden biri. Adanın tatil konusunda en popüler kenti olan Girne aynı zamanda yalnızca Kıbrıs’ın değil tüm Akdeniz’in en önemli liman kentlerinden biri durumunda.  Girne yılbaşı, bayram ve balayı tatili için de tercih edilen ve yıl boyunca insanları kendine çeken bir şehir olmakla beraber özellikle yaz aylarında yoğun ziyaretçi akınına uğruyor. Gece hayatı, casinoları, plajları, ekonomik otelleri, muhteşem mutfağı ile bir tatil cenneti olarak tanımlanmayı fazlası ile hak eden Girne’ye nasıl gidilir diye merak ediyorsanız yanıtı yazımızda sizi bekliyor.

Girne’ye Nasıl Gidilir?

Girne’ye giderken pasaport gerekiyor mu?

Kıbrıs ya da tam ismi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına adaya pasaportsuz ve vizesiz seyahat etme ayrıcalığı tanımış durumda. Yani adaya giderken yanınıza yalnızca Türkiye Cumhuriyeti nüfus kağıdınızı almanız yeterli, elbette pasaportla da gidebilirsiniz. Kıbrıs’a ve Girne’ye gitmek için vize almanıza da gerek yok.

Girne’ye Nasıl Gidilir?

Denizyolu

Girne’nin bir liman kenti olduğunu belirtmiştik ve kente gitmenin yollarından biri tabi ki denizyolu. Ülkemizin Mersin Taşucu Limanı ve Alanya gibi noktalarından Girne’ye yıl boyunca ama daha çok yaz aylarında feribot seferleri düzenleniyor.  Alanya Limanı-Girne arası feribotla 3 saat sürerken Mersin’den kalkan feribotlar ile Girne’ye 2 saat gibi bir sürede ulaşılabiliyor. Eğer adaya aracınızla birlikte gidecekseniz sefere araç kabul edilip edilmediğine dikkat etmeniz gerektiğini de ekleyelim.

Girne’ye Nasıl Gidilir?

 

Havayolu

Ülkemizin hemen her havalimanından uçakla Kıbrıs’a gidebilmek mümkün. Girne’ye direkt uçuş yok ancak Lefkoşa’da bulunan Ercan Havaalanı’na uçuşlar düzenleniyor. Ercan Havalimanı’ndan toplu taşıma araçlarıyla ya da araç kiralayarak Girne’ye geçilebiliyor. Eğer araç kiralayacaksanız adada trafiğin ülkemizin tersine soldan değil sağdan aktığını da hatırlatmamızda fayda var.

Girne’ye Nasıl Gidilir?