Kıbrıs Kültürü ve Yaşam

Kıbrıs’ta Dil Kültürü Çeşitliliği

Konuşulan iki tane resmi dil olması, kültürel farkların olduğunu direkt olarak ortaya koyuyor. Hem Yunanca hem de Türkçe; ülkede resmi dil olarak konuşuluyor. Uçaklı Kıbrıs paketleri ile ülkeye giriş yaptığınızda, sokakta Rumca konuşan kişilere rastlayacaksınız. Genel olarak Rumca konuşan kişilerin Güney’de toplandığını söyleyebiliriz. Bunun yanında Türkçe konuşulmasının yaygın olarak görüldüğü kesim ise kuzen kesimdir. Ancak Kıbrıslıların avantajı, çoğu zaman iki dili de öğreniyor olmalarıdır. Bu iki dil dışında İngilizce de ülkede konuşuluyor. Sömürgesi altındayken Kıbrıslılara dilin aktarımı kültür etkisiyle yapılmıştır. Kıbrıs’ta yaşayan kültürler sayesinde, ülkende farklı dillerin konuşulması mümkün olmuştur.

Kıbrıs Kültürü ve Yaşam

Kıbrıs’ta Sosyal Yaşam

Dini açıdan özgür olan ülkede, günlük yaşam oldukça rahattır. Kişilerin kamuyu rahatsız etmediği sürece istediği şekilde ibadet etmesi mümkündür. Eğlenceli bir yaşam tarzı olan Kıbrıs, hizmet sektörünün gelişmesini bu sayede sağlamıştır. Kıbrıs otelleri turistlerin konaklama ihtiyacının karşılanması içindir. Ülkede isterseniz şans oyunları oynayabilirsiniz. Kültürel açıdan eğlenceyi en önemli sıraya koymuşlardır. Bu sebeple Kıbrıs’ın hizmet sektörü büyük oranda gelişmiştir.

Kıbrıs Kültürü ve Yaşam

İngiltere’nin Kıbrıs Kültürüne Etkisi

Kişinin Kıbrıs turları ile Kıbrıs’a giriş yapması halinde direkt olarak İngiliz etkisini görmesi mümkündür. En önemli göstergesi trafiktir. Trafik sol taraftan aktığından, İngiltere’nin bu anlamda ülkeyi etkilemiş olduğu ortaya koyuluyor. Ayrıca arabaların direksiyonlarının da arabanın sağ tarafında olduğunu gözlemleyebilirsiniz. İngiltere’nin bu bağlamda Kıbrıs’ı etkilemiş olduğu trafik ile somut hale getirilmiştir.

Kıbrıs Kültürü ve Yaşam

İngiltere’nin etkileri arasında prizler bulunuyor. Kıbrıslılar genel olarak üçlü priz kullanıyor. Üç girişli olan prizlerde aracı olmadığı sürece, Türkiye’de ki elektrikli cihazları bağlayamıyorsunuz. 240 voltluk olan bu prizler İngiltere’de kullanılıyor. Ülke İngiltere sömürüsünde oldu dönemde bu prizleri kullanmaya alışmıştır. Bu sebeple Kıbrıs’ta yaşayan kültürler arasında İngiltere’nin etkisi yoğun olarak görülüyor diyebiliriz. Otellerde durum farklılaşıyor. Müşteri memnuniyetini sağlamak için hepsinde sadece İngiliz prizlerinin olmadığı göreceksiniz.

Kıbrıs Kültürü ve Yaşam