Kıbrıs Mutfağı ve Lezzetleri

Kıbrıs Mutfağı ve Lezzetleri

Tatil için veya iş için Kıbrıs’a bir gün yolunuz düşerse eğer gezeceğiniz ve göreceğiniz mekanlardan sonra Kıbrıslıların kendilerine özgü yemeklerini de tatmanız gerekmektedir. Kıbrıs otellerinden birinde geceyi geçirdikten sonra ertesi gün Kıbrıs’ın ünlü yemeklerini tadabilirsiniz.

Yurt dışı seyahatlerinde genellikle sorun edilen şey hangi yemekleri yenilmesi konusunda yaşanan kararsızlıktır. Bu gibi durumlarda damak tadınıza uygun bir yemek bulamayabilirsiniz ancak Kıbrıs’ın yemekleri herkesin damak tadına uygun gelecek lezzettedir.  Zaten Kıbrıs ile Türkiye’nin yemek kültürleri birbirine çok benzemektedir. Yeni tatlar keşfetmek konusunda alternatifler oldukça fazladır. Kıbrıs turlarıyla veya arkadaşlarınızla Kıbrıs’a gittiğinizde tadacağınız birbirinden lezzetli bir sürü yemek bulunmaktadır ancak bunlardan en lezzetli olan 4 tanesini deneseniz bile yeterli olacaktır.

Kıbrıs Mutfağı ve Lezzetleri

Kıbrıs’ın En Sevilen Dört Yemeği Hangisidir?

Şeftali Kebabı: Şeftali kebabı yemeği, keçi veya koyunun iç zarına soğan, maydanoz ve kıyma ile doldurularak yapılır ve ızgara pişirilerek hazırlanır. Kıbrıs’ta en meşhur ve en lezzetli yemeklerden biri olarak bilinmektedir. Şeftali kebabı ağızda dağılan bir özelliğe sahiptir ve lezzeti böylelikle iki kat daha artmaktadır. Biber, domates gibi biberlerle servis edilen Şeftali kebabının yanında genel olarak kırmızı şarap içilse de, kebabın ağızda bıraktığı yumuşak lezzet dolayısıyla beyaz şarap içmek lezzetin katlanmasını sağlayacaktır.

Kıbrıs Mutfağı ve Lezzetleri

Kıbrıs Köftesi: Her şehrin neredeyse kendine özgü bir köfte türü vardır. Kıbrıs’ın da Kıbrıs köfte adında çok lezzetli bir köftesi bulunmaktadır. Rendelenmiş patates, soğan, maydanoz, kıyma ve çeşitli baharatlarla hazırlanan Kıbrıs köfte, Kıbrıs’ın en meşhur yemeklerinden biridir. Kızartılarak servis edilen Kıbrıs köftesi doyurucudur ancak çayla birlikte de tüketilebilmektedir.

Pirohu: Kıbrıs’ta en çok tüketilen yiyeceklerden olan Pirohu Osmanlı mutfağının en özgün yemeklerinden biridir. Bir mantı çeşidi olarak da bilinmektedir. Un, yumurta, tereyağı, tulum peyniri gibi malzemelerden yapılmaktadır. Hamur olmasından dolayı ağır bir yemektir ancak yemesi de bir o kadar lezzetlidir.

Kıbrıs Mutfağı ve Lezzetleri

Börülce: Kıbrıs’ta en çok tüketilen sebze yemeklerinden birisi börülcedir. Et ve hamur ürünleriyle aranız yoksa sebze yemeği olan börülceyi tercih edebilirsiniz.

Eğer bir gün yolunuz Kıbrıs’a düşerse öncelikle uçaklı Kıbrıs paketlerinden birini tercih ederek Kıbrıs’a gelebilirsiniz ya da hususi olarak geldiğinizde bu leziz yemekleri tatmadan Kıbrıs’tan dönmeyi düşünmeyin.

Kıbrıs Mutfağı ve Lezzetleri