Kıbrıs Mutfağından Yerli Lezzetler Burada!

Kıbrıs Mutfağından Yerli Lezzetler Burada!

Kıbrıslı iseniz veya yolunuz bir gün Kıbrıs’a düşerse kendinizi çok şanslı hissetmelisiniz. Çünkü Kıbrıs’ta bulunduğunuz her gün enfes ve muhteşem lezzetlerden birini tadabilmeniz mümkündür. Bir ülkenin kültürel tarihi aynı zamanda yemekleriyle de oluşmaktadır. Her ülkenin, her bölgenin veya her şehrin kendine ait yemekleri ve yemek çeşitleri bulunmaktadır. Bu kadar yemek çeşidinin bir araya gelmesiyle ülkelerin veya şehirlerin yemek kültürleri oluşmaktadır. Bazı şehirler veya ülkelerin kültürlerini en çok yemekleri oluşturabilmektedir. Kıbrıs kültürünün önemli bir kısmını da Kıbrıs yemekleri oluşturmaktadır. Eğer bir gün kendiniz veya Kıbrıs turlarından biriyle Kıbrıs’a gittiğinizde mümkün olduğunca bütün yemeklerden tatmayı deneyin.

Hadi Başlayalım!

Küp Kebabı (Hırsız Kebabı): Kıbrıs’ta uzun yıllar önce yoksulluk dönemlerinde, zenginlerin sürülerinin arasından koyunlar çalınırdı. Çalınan koyunlar boğularak öldürülür, derisi toprağa gömülür, geniş bir çukur açılır ve et içinde pişmeye başlayarak üstü kapatılır. Buradaki ana amaç, etleri dolayısıyla çalınmış koyunların fark edilmemesidir. Dolayısıyla bu yöntem hem köylüleri yakalanmaktan kurtarmış, hem de nefir bir et yemeği oluşmasına neden olmuş. Böylece bu kebabın adı hırsız kebabı olarak kalmış.

Hellimli: Kıbrıs’ın en meşhur yiyeceğidir. Daha çok kek türüne benzeyen bu yiyecek genelde kahvaltılarda veya çay saatlerinde tüketilmektedir.

Molehiya: Adını Molehiya bitkisinden alan Kuzu veya tavukla yapılır ve pilavla genelde servis edilir.

Kıbrıs Mutfağından Yerli Lezzetler Burada!

Gullurikya: Dünyanın en kolay yapılan tatlılarından biri olan Gullurikya, Kıbrıs’ın en güzel tatlılarından biri olarak bilinmektedir.

Kıbrıs Mutfağından Yerli Lezzetler Burada!

Ceviz Macunu: İncir reçeli kıvamında olan tatlı, genelde Türk kahvesi veya soğuk suyla servis edilmektedir.

Kıbrıs Mutfağından Yerli Lezzetler Burada!

Paluze: Kıbrıs’ın üzüm muhallebisidir ve üzerine badem konur.

Pilavuna: Özellikle kahvaltılarda tüketilen bir hamur yemeğidir.

Kıbrıs Mutfağından Yerli Lezzetler Burada!

Ayrelli: Kıbrıs’ın kuşkonmazı olarak bilinen bir yemektir.

Magarına Bulli: Kıbrıs’ın bir tür tavuklu makarnasıdır.

Kıbrıs Mutfağından Yerli Lezzetler Burada!

Lalangı: Tavşan etiyle yapılan bu yemek, Kıbrıs’ın en özel yemeklerinde biri olarak bilinmektedir.

Kıbrıs Mutfağından Yerli Lezzetler Burada!

Yolunuz bir gün Kıbrıs’a düşerse bu leziz yemeklerden mutlaka tatmanız gerekir. Her biri ayrı olan bu nefis yemeklerden sonra bir dahaki geziniz tarihi yerler için değil, sırf bu yemekler için bile olabilir. Bir sonraki gezinizde uçaklı Kıbrıs paketlerini de değerlendirebilirsiniz.

Bir ülkenin kültürünü çeşitli öğeler oluşturmaktadır. Kıbrıs’ın da kültürünün tamamını olmasa da büyük bir kısmını yemekler oluşturmaktadır. Bir gün Kıbrıs’a gelmeniz gerekirse bu yemekleri denemeden dönmemelisiniz. Tekrar buraya geldiğinizde ayrıca Kıbrıs otellerinde de uygun fiyatlara konaklama sağlayabilirsiniz.