Lefkoşa’da Ne Yapalım

Lefkoşa’da Ne Yapalım

Bir gün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti başkenti Lefkoşa’ya gitmeniz gerekirse veya iş için orada bulunmanız gerekirse, hazır Lefkoşa’ya gitmişken kentin en güzel mekânlarını görmeden şehri terk etmemelisiniz. Sadece iş için değil, kendi başınıza da Lefkoşa’ya giderek uygun fiyata Kıbrıs otellerinden birinde kalabilirsiniz. Lefkoşa küçük bir şehir olduğu için gezip göreceğiniz mekânlar da birbirine oldukça yakındır.

Hangi Mekanları Görmeliyim?

Girne Kapısı: Venedik Sütunu’nun hemen karşısında yer alan Girne Kapısı, Venedikliler tarafından 1567 yılında inşa edilmiştir ve Osmanlılar bu kapıyı Rum isyanına gözlem olarak kullanmıştır. Bu tarihi yapıyı gezerek hem Venedik’in hem de Osmanlı’nın tarihi kalıntılarına şahit olacaksınız.

Girne Kapısı

Gloria Jean’s Coffee: Lefkoşa’da çok gezdiğinizi düşünüyorsanız ve biraz mola vermeniz gerekiyorsa Venedik Sütunu’nun yan tarafında bulunan Gloria Jean’s Coffee’de bir mola vermek sizin hakkınızdır. Hem biraz soluklanacaksınız, hem de kahvenizi yudumlayarak gördüğünüz mekânları zihninizde hayal edeceksiniz.

Lefkoşa'da Ne Yapalım

Lefkoşa’da Kahve Keyfi

Haydarpaşa Camii: 14. Yüzyılda kilise olarak inşa edilen ancak Osmanlılar adayı hakimiyetleri altına aldıktan sonra cami haline getirilen St. Catherine Kilisesi, Haydar Paşa Camisi olarak da geçmektedir. Bu tarihi yapıda Osmanlı ve Gotik tarzının muhteşem detaylarını görebileceksiniz.

Lefkoşa'da Ne Yapalım

Haydarpaşa Camii

 

Selimiye Camisi: Lüzinyan döneminde gotik olarak inşa edilmiştir ve katedral olarak kullanılmıştır ancak St. Sophia daha sonra Osmanlılar tarafından camiye çevrilmiştir ve adı da Selimiye Camisi olarak değiştirilmiştir. Gotik stil ve Osmanlı tarzı bu eserde ince detaylarla bir araya gelmiştir.

Lefkoşa'da Ne Yapalım

Selimiye Camii

Büyük Han: Muzaffer Paşa tarafından 1572 yılında yapılan ve iki katlı olan bu handa toplam 68 oda bulunmaktadır. İçeri girdiğinizde kendinizi sanki Osmanlı yıllarına geri dönmüş gibi hissedeceksiniz.

Lefkoşa'da Ne Yapalım

Büyük Han

Lefkoşa’nın gezilmesi gereken yukarıdaki mekânlarını görmeniz gerekiyor. Ancak henüz Lefkoşa’ya gitmediyseniz Kıbrıs turları ile bu güzel kenti gezebilmeniz mümkündür. Belki bir gün iş için bu kente gidebilirsiniz ama bu fırsatı beklemeden kendiniz yeni bir fırsat yaratarak hemen Lefkoşa’ya gidebilirsiniz. Lefkoşa’ya gitmek için uçaklı Kıbrıs paketlerinden de yararlanabilirsiniz. Siz gitmek istediğinizde alternatifler zaten kendiliğinden çoğalacaktır. Kıbrıs’ın bu özel tarihi başkentini görmeden yavru vatandan ayrılmayın.